وبلاگ

اقامت و گرین کارت

گرین کارت یا کارت سبز به افرادی در آمریکا داده می‌شود که موفق به اخذ اقامت دائم در این کشور شده باشند. عنوان اصلی این کارت United States lawful residency است. دارندگان این کارت شهروند ایالات متحده آمریکا محسوب شده و تقریباً از تمام حقوق شهروندی برخوردار هستند؛ حقوقی مانند حق کار، تحصیل، سفر به آمریکا. البته این افراد برخی از حقوق شهروندی از جمله حق رأی، نامزدی در انتخابات و کار در مشاغل دولتی را ندارند. این کارت‌ها برای افردای که اقامت دائم دارند 10 سال برای افرادی که اقامت دائم مشروط دارند 2 سال اعتبار دارند و پس از آن باید برای تمدید آن اقدام کنند.

لاتاری یکی از آسانترین راه‌ها برای دریافت گرین کارت است که سالانه با قرعه‌کشی به تعدادی از شرکت‌کنندگان این کارت اعطا می‌شود.

برخی از اقوام شهروندان آمریکایی می‌توانند برای گرفتن گرین کارت اقدام کنند. پدر، مادر، همسر و فرزندان زیر 21 سال شهروند جز این اقوام هستند.

از طریق کار نیز می‌توان برای دریافت گرین کارت اقدام کرد؛ البته برای دریافت گرین کارت از این طریق باید به الویت‌ها و شرایط دریافت دقت کنید. الویت اول با  کارگران ، از جمله غیرآمریکایی‌ها با توانایی‌های خاص، استادان برجسته و محققان، و برخی مدیران چند ملیتی و مدیران است. سپس  افراد حرفه‌ای که دارای یک مدرک پیشرفته یا توانایی‌های استثنایی هستند در الویت قرار دارند. کارگران ماهر، حرفه ای و دیگر کارگران واجد شرایط در سطح سوم الویت قرار دارند. برخی مهاجران خاص از جمله کسانی که در مشاغل مذهبی فعالیت دارند و مهاجرانی که ایجاد اشتغال می کنند (سرمایه گذاران و یا کارآفرینان) در الویت چهارم و پنجم هستند.

پس شما می‌توانید از طریق پیشنهاد کار، سرمایه‌گذاری، ثبت دادخواست فردی برای افراد با توانایی ویژه برای دریافت گرین کارت اقدام کنید.

تفاوت اساسی گرین کارت با ویزا حقوق فردا دارنده گرین کارت و مدت زمان آن هست. اگر شما ویزای غیرمهاجرتی داشته باشید، آن ویزا دارای مدت محدود خاصی است که پس از اتمام زمان باید خاک آمریکا را ترک کنید و یا برای تمدید آن مراحل اخذ ویزا را بگذزانید. همچنین شما یک شهروند آمریکایی محسوب نمی‌شوید.

برای دریافت راهنمایی جهت اخذ ویزای آمریکا و نکات گرین کارت با ما تماس بگیرید.

شماره تماس رایگان آمریکا

شماره تماس واتس‌اپ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *