وبلاگ

چرا اکثر دانشجویان ایرانی در آمریکا، در رشته مهندسی تحصیل می کنند؟

اکثر دانشجویان ایرانی در آمریکا (۷۹ درصد) در رشته های مهندسی تحصیل می‌کنند.

پذیرش گرفتن، ویزا گرفتن و تامین هزینه تحصیل در رشته‌های مهندسی ساده تر است.

✅ پذیرش
در آمریکا بالای ۹۰ درصد دانشجویان دکتری در رشته‌های مهندسی از حمایت مالی دانشگاه برخوردارند. این عدد در رشته های انسانی حدود ۶۰ درصد است. اما یک تفاوت اساسی دیگر هم در رشته های انسانی وجود دارد:
❗️ کمتر از ۵۰ درصد کمکهای مالی به شکل TA و RA است و بقیه به صورت گرنت وفلوشیپ است. در نتیجه برخلاف رشته مهندسی، دانشجویان متوسط رشته انسانی شانس کمتری برای پذیرش گرفتن دارند.

✅ هزینه تحصیل
دانشجویان غیرآمریکایی امکان گرفتن وام دانشجویی ندارند و از آنجا که درصد مهمی از دانشجویان رشته انسانی با هزینه شخصی تحصیل می کنند، باید توانایی مالی خوبی داشته باشند. مثلا دکتری حقوق دانشگاه برکلی بیش از ۲۰۰ هزار دلار هزینه دارد.

✅ ویزا
برای گرفتن ویزا، باید به افسر سفارت ثابت کنید هدفتان از سفر به آمریکا ادامه تحصیل است نه مهاجرت. باید ثابت کنید سطح علمی رشته شما در آمریکا بالاتر است و شما دنبال پیشرفت تحصیلی هستید. اثبات این ادعا برای دانشجوی انسانی سخت تر است.
داستان زمانی سخت‌تر می‌شود که بخواهید با هزینه شخصی تحصیل کنید. باید ثابت کنید مدرک دکتری ارزش چند میلیارد تومان هزینه را دارد!

🔴 پس اگر شما می‌خواهید در رشته های انسانی ادامه تحصیل بدهید، باید دنبال پذیرش با فاند از بهترین دانشگاه‌ها باشید تا شانس موفقیت افزایش یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *